Skift til HTTPS for at undgå aflytning. Installer CAcerts certifikat først. Det tager 1 minut.

Upcoming events

  • No upcoming events available

Events

« September 2010 »
ManTirOnsTorFreLørSøn
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Skip to top of page

IT-Pol til Brainstormmøde om digitale rettigheder i Forbrugerrådet

Jeg havde skrevet en sides input, der blev omdelt og nogle notater som jeg brugte til min korte oplæg (vi fik ca minutter). Der var tre andre omddelte papirer.

Vi kom ret vidt omkring. Der var flere, der meget gerne ville en slags blankbåndsafgift på ADSL-forbindelser. De mente at TDC skummede fløden ved det store forbrug af musik, selvom det kom frem at TDC taber på hvert nummer de sælger. De ville også gerne have flere af vores skattekroner.

KODA erklæredede sig som modstandere af DRM, kopispærringer og oplyste at det ikke er dem, der kræver den slags.

Det blev oplyst at pladeselskaberne tjener meget mere på et album, der bliver solgt online fra fx TDC eller Bilka, end det samme album solgt på CD.

Der var en del diskussion af abonnementsordninger. Jeg bragte det selv på bane, men mange overvejede mindre frivillige ordninger end jeg foreslog.

digidi.org talte om deres løsning til at sikre kunderne genanskaffelse af digitale værker. Problemet er tabet af privatliv ved central registrering af borgernes online køb.

Niels

BilagStørrelse
fb.odp13.72 kB